Vypěstujte si meduňku. Pomáhá nejen na nespavost
Bylinková zahrada

Vypěstujte si meduňku. Pomáhá nejen na nespavost

Mít bylinkovou zahrádku je skvělé. Budete tak mít přírodní léky vždy po ruce, pokud vás postihne nějaký neduh nebo zdravotní nepříjemnost. Bylinky však nejsou známé jen svými léčivými účinky, což je tedy nejčastější důvod jejich pěstování, ale také se přidávají do skvělých pokrmů nebo se s nimi dekorují sladké dezerty. Ať už si chcete meduňku vypěstovat pro její léčivé účinky, které si všechny shrneme, nebo proto, že s ní budete zdobit oblíbené sladké tečky po hlavním jídle, neuděláte s jejím pěstováním krok vedle.

Meduňku rozeznáme podle příjemné citronové vůně. Jedná se o velmi vytrvalou rostlinku, která může dorůst až do metru a půl. Během léta kvete bíle, její listy mají vroubkované okraje. Aby pěstování meduňky bylo bezproblémové a úspěšné, přinášíme několik tipů. Stejně tak přinášíme seznam léčivých účinků meduňky i toho, jak s ní naložit v kuchyni.

Slunné stanoviště je pro meduňku nejlepší

Jelikož meduňka je bylinka pocházející ze Středomoří, vyžaduje teplé stanoviště. Nejlépe takové, které je ozářené sluníčkem. Teplá, záhřevná půda je pro ni nejlepší. Pokud se navíc v půdě nachází dostatek vápna, rostliny vydrží na stejném místě několik let.

Do záhonů se sází jen předpěstované sazenice, a to zhruba v polovině května, tedy v době, kdy je po ledových mužích. Půda by měla být vyhnojená a kyprá.

Během pěstování nezapomínejte na přihnojování

Během pěstování je třeba dbát na přihnojování. Přihnojuje se průběžně každý měsíc, také se vytrhávají odumřelé rostliny  nebo jejich zaschlé části. Důležité je také seřezávání, které se provádí až třikrát během léta. První řez se zpravidla dělá už před kvetením meduňky, další během léta a kvetení.

Meduňka v kuchyni

Jak jsme zmínili, meduňku lze využít i v kuchyni. Je nejen ozdoba sladkých dezertů, ale také se často používá při přípravě ovocných či zeleninových pokrmů, stejně tak se využívá k ochucení ryb nebo se s ní dochucují masitá jídla.

Jaké jsou její léčivé účinky?

Meduňka je známá především proto, že zahání nespavost. Stačí vypít meduňkový čaj a rázem je spánek klidný, nepřerušovaný. Meduňka zároveň působí proti stresu či uklidňuje. Také je pomocníkem při nachlazení, snižuje tvorbu plynů, pomáhá tvořit žluč a také dokáže snížit krevní tlak.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *