Víte, jak správně zalévat v létě zahradu?
Zahrádkářův rok

Víte, jak správně zalévat na jaře a v létě zahradu?

Je jasné, že v horkých dnech, kterých poslední roky bývá stále více, potřebujeme dostatek vody nejen my, ale i naše zahrada, aby rostliny nevadly. Každý druh má samozřejmě jiné nároky na množství vody, čemuž je nutné se přizpůsobit, ale pak existují i určitá pravidla, která jsou pro všechny rostliny bez výjimky stejná. Víte, jak by se měla zahrada zalévat v nejvyšších horkách, abychom ji více neublížili než pomohli?

Pozor na velké horko

Ve většině pěstitelských příruček najdete varování před mrazy a množství návodů, jak rostliny ochránit před zimou. Vysoké teploty a především přímé slunce na ně však mohou mít stejně zničující vliv. Je proto dobré vědět, jak zalévat, abychom nedostatek vody co nejvíce minimalizovali a aby se rostlinám dobře dařilo. Mezi hlavní zásady patří:

  • Raději zaléváme méně často a o to důkladněji a větším množstvím
  • Nikdy nezaléváme v nejteplejší části dne – pokud možno až po západu slunce
  • Nepoužíváme ledovou vodu ze studně neb právě napuštěnou – naopak ji necháme odstát

Jak poznat, že voda chybí

Čím je venku vyšší teplota, tím logicky se jí více vypařuje a k rostlinám se jí dostane méně. Měli bychom tedy v létě zvýšit přísun vláhy. Pokud nemáme vlastní již vyzkoušený interval zalévání, který nám funguje a dodržujeme jej, existuje snadný způsob, jak zjistit vlhkost půdy – uděláme-li rýhu do země a je půda vyschlá do hloubky více než 10 cm, je třeba je zalít.

Další zajímavé triky, které jistě oceníte

Ač jste to možná nevěděli, pletí zahrady není dobré jen k tomu, že vám nebudou mezi zeleninou a květinami nevzhledně překážet jiné rostliny. Plevel krade prostor, světlo, živiny a v horkých dnech především vodu. Dbejte proto, aby vám na záhoně nevyrůstali nezvaní hosté. Dalším zajímavým trikem, pokud rostliny pěstujete na holé půdě nebo je nemulčujete, je pravidelné okopávání, aby se přerušilo kapilární vzlínání vody.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *