Už jste zasadili verbenu i do vašeho záhonu?
Okrasná zahrada

Už jste zasadili verbenu i do vašeho záhonu?

V trvalkovém záhoně má bezesporu místo hned několik rostlin. Kromě krásných podzimních aster má v našem záhonu místo i verbena, které se také jinak říká sporýš. Jedná se o letničky, kterých je skutečně mnoho druhů. Nelze ani vyjmenovat všechny, to bychom tu byli hodně dlouho. Co však zmínit můžeme, je pár informací o této květinové nádheře.

Verbeny mají v trvalkových záhonech své místo. Často se v záhonech nachází více verben, než kolik jsme původně plánovali, protože se velice snadno vysemeňují. U nás jsou na pěstování opravdu skvělé podmínky, nemůžeme se divit, že na ně narazíte takřka na každé zahradě. Jejich hlavní výhodou je to, že na rozdíl od jiných trvalek dokážou na zahradě i přezimovat, pokud mají vhodný a dostatečný kryt.

Nejpěstovanějším druhem je sporýš argentinský

Jak jsme zmínili, existuje skutečně mnoho druhů verben. K nejpěstovanějším u nás však patří sporýš argentinský či také verbena bonariensis. Ptáte se, proč má sporýš takový přívlastek? Důvodem je to, že tento druh pochází z daleké Argentiny. Na první pohled ho hravě rozeznáte od ostatních druhů sporýšů, je nezaměnitelný.

Sporýš argentiský je poměrně vysoký, může dorůst až do výšky skoro dvou metrů. Jeho lodyha je čtyřhranná, velice řídce větvená. Barva jednotlivých květin je fialová, hezky tedy rozzáří všechny záhony na zahradě. Kvete až tři měsíce, a to od července až do září.

Verbena a její druhy, které jsou taky oblíbené a hodně pěstované

Už jste zasadili verbenu i do vašeho záhonu?
Verbena do záhonu

Samozřejmě verbena bonariensis není jediná pěstovaná verbena u nás. Velice často se pěstuje i sporýš šípovitý, jinými slovy verbena hastata. Původem pochází ze Severní Ameriky, roste dobře hlavně na vlhkých místech. Nejlépe se mu tedy daří v korytech řek nebo u břehů potoků.

Sporýš šípovitý je o něco menší než výše zmíněný druh. Může dorůst jen do výšky metr a půl. Jeho květy se začínají ukazovat v době mezi červnem a sprnem, pokaždé nakvétají postupně a nikoli najednou.

Tento druh verbeny má v záhonech své místo. Mnozí lidé tvrdí, že má doslova architektonický vzhled. Úspěšně se množí, snadno se o něj pečuje.

Dalším často pěstovaným druhem je sporýš lékařský nebo také verba officinalis. Jedná se o léčivý druh, který je typickými svými narůžovělými kvítky, které jsou poměrně nenápadné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *