Tymián - bylinka a koření, které nesmí chybět v žádné zahrádce, kuchyni a lékárně
Bylinková zahrada

Tymián – bylinka a koření, které nesmí chybět v zahrádce, kuchyni a lékárně

Z krásných kytiček má zajisté každý radost, ale což potom, když je rostlina ještě užitečná na mnoho způsobů? Pokud chcete nejen hezky vypadající keřík, ale i bylinku, která vám pomůže v případě nachlazení a výborné koření do různých jídel, nesmí vám chybět tymián. Ten navíc vyniká svou jedinečnou a nezaměnitelnou vůní.

Jak bylinku využívat?

Někteří znají tymián jen jako koření a samozřejmě tuto roli díky jedinečné vůni a zajímavé chuti plní na jedničku. Hodí se nejen do omáček, ale i do salátů nebo ovocných šťáv. Tymián má však využití i jako léčivé bylinka při suchém kašli a jiných obtížích, ze které můžete vařit čaj. Mezi jeho hlavní vlastnosti patří:

  • Podporuje chuť k jídlu a zlepšuje trávení a střevní mikroflóru
  • Má antiseptické účinky, hodí se jako desinfekce a ústní voda
  • Zvlhčuje nepříjemný suchý kašel, mírní projevy astmatu

Jak bylinka vypadá?

Jižní dvojče naší mateřídoušky má mnoho odrůd – setkat se můžeme například i s druhem s vůní citronu. Jedná se o víceletou bylinku, která je odolná a uchytí se v každém prostředí. Dorůstá výšky zhruba 30 cm a šířky 20 cm. Tento stálezelený keř je možné omlazovat, aby nedřevnatěl, ale můžete jej i ponechat stále růst a používat jen mladé výhonky a listy. Není ho nutné přesazovat; na jednom stanovišti vydrží mnoho let. Vyhovuje mu slunné stanoviště a dobře propustná půda.

Vysazujeme tymián

Tymián můžete pěstovat od semínek – necháme je brzy na jaře vzejít v pařeništi, a když malé rostlinky dorostou takové velikosti, že se dají prsty uchopit, přesadíme je do vlastních květináčků. Koncem dubna se již mohou umístit na zahrádku. Další možností je řízkování z postranních výhonů. To provádíme koncem jara až začátkem léta. Postup je stejný jako u semínek – necháme v pařeništi nakořenit, přesuneme do samostatného květináče a následně je můžeme přesunout ven.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *