Rýmovník není jen pokojovka – dělá čest svému jménu, pomáhá od ucpaného nosu
Bylinková zahrada

Rýmovník není jen pokojovka – dělá čest svému jménu, pomáhá od ucpaného nosu

Nenáročné pěstování, nenápadný, přesto pěkný vzhled a skvělé účinky na naše zdraví – přesně to je praktická pokojová rostlina zvaná rýmovník. Jeho poněkud vtipné jméno doopravdy přesně odpovídá tomu, k čemu skvěle slouží. Rýmovník totiž dokáže pomoci, pokud jsme nachlazení, a to nejen svou vůní, ale celkovým čištěním vzduchu.

Snadná a užitečná rostlina

Pěstování rýmovníků je velice snadné a zvládne ho i začátečník. Jedná se o opravdu skromnou a nenáročnou rostlinku, která snáší bez problémů různé podmínky a to včetně zimního období v bytech, kde většina jiných pokojovek trpí. Vyhovujícím prostředím je spíše slunné stanoviště a střídmé, přesto pravidelné zalévání. Rostlinu je nutné zaštipovat, s čímž nebývá problém, protože její listy mají dobré využití. Za trošku této péče se nám rýmovník odmění několika skvělými vlastnostmi.

  • Pomáhá při rýmě a astmatu
  • Proti žaludečním obtížím
  • Při vysokém krevním tlaku
  • Zmírňuje bolest a urychluje proces hojení

Listy rýmovníku voní po meduňce, mátě a také kafru. Dají se po natrhání používat do čaje i pro dýchání jejich vůně a uvolňování nosu. Mezi rýmovníky najdeme několik druhů a mezi ty nejvíce účinné patří rýmovník purpurový a citronový. Rostlina najde pak své uplatnění i v kuchyni, kde poslouží jako originální dochucení jídel, zejména salátů, marinád nebo masa. Navíc odpuzuje otravný hmyz i potravinové moly.

Pěstování a rozmnožování

Stejně jako udržování rýmovníku v květináči, ani jeho další rozmnožování není ničím náročným. Jakýkoliv odštípnutý výhonek lze kdykoliv použít pro vytvoření další rostliny. Velice dobře koření i v obyčejné sklenici s vodou. Přesazení do květináčů s hlínou nebo popřípadě v teplých měsících přímo už na zahradu, snáší všeobecně bez větších obtíží. Nově vysazené rýmovníky kvůli udržení mikroklimatu a vyšší vlhkosti můžeme částečně překrýt běžným igelitovým sáčkem.

3 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *