Podzim - čas sázení živých plotů
Okrasná zahrada

Podzim – čas sázení živých plotů

Živé ploty jsou nedílnou součástí velkých zahrad. Pokud nemáte zájem o to, aby vám soused koukal přes plot a sledoval, co na zahradě děláte, rozhodně byste měli na svou zahradu živý plot zasadit. A podzim je nejen podle odborníků ideální čas na sázení živých plotů. Jestli se máte rozhodnout, kdy zasadit živý plot, jenž by lemoval vaši zahradu, tak teď nebo nikdy.

Živý plot je považován za takovou ochranu, je to nenásilná forma zajíšťující soukromí, dokonce funguje i jako profihluková stěna, která ani nepropouští prach. Pro mnohé je to však jen dekorační prvek, který lahodí lidskému oku. A jelikož jsou živé ploty stále oblíbenější, stále více lidí je chce pěstovat. Jenže jak na to?

Ještě než se pustíte do pěstování zmiňovaných plotů, měli byste si vybrat, jaký zasadíte. Existují volně rostoucí, taky ploty tvarované. Oba druhy mají své výhody a samozřejmě i nevýhody, jako ostatně všechno na světě. Ať iý si ale vyberete jakkoli, jejich pěstování se příliš neliší.

Kdy je ideální čas na to zasadit živý plot?

Ideální doba je právě nyní čili období pozdního léta. Nejpozději se doporučuje sázet živé ploty během října. Než dojde k zasazení, kolíky si určete prostor, kde budete sázet. Bude to taková vodící linka, kterou během sázení oceníte mít. Poté jen vyhlubte příkop, který bude hluboký aspoň čtyřicet centimetrů a široký tak osmdesát centimetrů. Z příkopu je třeba odstranit veškerý plevel, který se v něm vyskytuje, poté připravte ideální zeminu, která by měla být bohatá na kompost.

Jak na sázení živých plotů

Podzim - čas sázení živých plotů
Jak na sázení živých plotů

Pokud se rozhodnete sázet živý plot ze sazenic, měli byste vždy zkontrolovat jejich stav. Ideální je, když si pořídíte rostliny v kontejnereu nebo květináčích. Pokud pořídíte rostlinu s volným kořenovým balem, připravte se na to, že budou náročné na zálivku. Navíc bude déle trvat, než zakoření. Jsou však levnější, což je jejich výhoda.

Až si přinesete rostliny domů, nabízí se otázka, jak daleko od sebe je zasadit. Obvyklá vzdálenost mezi sazenicemi je zhruba třicet až padesát centimetrů, ale vždy se řiďte tím, co vám doporučil jejic prodejce. Při určování vzdálenosti se postupuje dle selského rozumu – rostliny mají být od sebe v takové vzdálenosti, aby začaly spojovat stěny během dvou nebo tří let.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *