Pěstování kaktusů není hračka. Přinášíme to nejdůležitější o jejich pěstování
Okrasná zahrada

Pěstování kaktusů není hračka. Přinášíme to nejdůležitější o pěstování

Mnozí lidé o kaktusech tvrdí, že jsou naprosto nenáročné a že je radost je pěstovat. Jenže ti, kterým se skutečně dostaly do rukou, tvrdí opak. Kaktusy jsou skutečně oříšek, dokonce se musí i zalévat, i když mnozí lidé si myslí opak. I při pěstování kaktusů může dojít na situaci, kdy kaktusy nerostou, kdy hnijí či kdy nekvetou. Problém je v jejich majitelích, kteří se o ně nestarají tak, jak by měli. Někde zkrátka dělají chybu, proto jsme se rozhodli vypsat to nejdůležitější, co je nutné o kaktusech vědět. Nejdříve je třeba si uvědomit, že pěstování kaktusů není hračka, že i kaktusy mají své nároky.

Kaktusy jsou dnes k dostání v každém květinářství, v každém obchodě se zahradnickými potřebami a pokojovými rostlinami. Mnohé kaktusy si už přineseme vykvetlé, u jiných se musíme vynasnažit, aby se květ ukázal co nejdříve. Jak jsme však zmínili, může se stát, že kaktusy nebudou kvést, že budou dokonce hnít. Problém je ve špatné péči, zkrátka se dělá někde chyba. Snad díky našemu návodu na chybu přijdete a příště se jí vyvarujete.

Nejdříve je třeba zmínit, že existují lidé, kteří by kaktusy rozhodně pěstovat neměli. Jsou to ti, kteří mají tendenci květiny topit v litrech vody nebo ti, kteří nemají v bytě nebo domě žádné světlo. Tmu kaktusy nesnáší, proto pro ně nejsou vhodné temné příbytky. Pokud navíc všechna okna míří na sever, ani pro majitele těchto domů nejsou kaktusy ideální volbou.

Nyní k samotnému pěstování.

Kdy a jak kaktusy zalévat?

Jak jsme zmínili, pěstování kaktusů doprovází celá řada mýtů a bájí. První mylnou domněnkou je, že kaktusy se nemusí zalévat, jenže opak je pravdou. Kaktusy se zalévají navečer, a to jednou důkladně. Ideální je substrát navlhčit a poté nechat vodu odtéct. Kaktusy by v žádném případě neměly ve vodě stát. Ideální zalévání je jednou týdně.

Jaký substrát volit?

I kaktusy vyžadují svůj vlastní substrát. Vhodné jsou takové, které jsou tvořeny přímo pro kaktusy. Ideální je AGRO substrát pro kaktusy, který zakoupíte v e-shopu almiborsice.cz, kde naleznete kromě substrátů i hnojiva, zahrádkářské potřeby i vinařské potřeby. Obecně lze říct, že substrát pro kaktusy by měl obsahovat minerální drť, ostrý písek a kvalitní zahradní zeminu.

Jak kaktusy přesazovat a jak je zazimovat?

Přesazování kaktusů spadá na jaro a léto, konkrétně na dobu, kdy růst stagnuje. Kaktusy se vyjmou, zbaví starého substrátu a poté se nechají kořeny zaschnout, jelikož vlhké by v nové zemině shnily. Po zaschnutí kořenů kaktus přesadíme.

Co se týče zazimování, zazimování probíhá obvykle v říjnu. Pokles teplot zvládají kaktusy dobře, ideální je je přesunout na místo, kde bude průměrná teplota, nikoli horko – to jim nesvědčí.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *