Okrasné zelí bude zdobit okenní parapety až do Vánoc
Dům,  Okrasná zahrada

Okrasné zelí bude zdobit okenní parapety až do Vánoc

Jelikož muškáty zmizely z našich okenních parapetů, mnozí lidé přemýšlí nad tím, čím muškáty nahradit. Přece jen venku není takové chladno, aby naše okenní parapety musely být prázdné. Navíc existují kytičky, které snesou i podzimní mrazíky, které nás každý den doprovází po cestě do práce. Mezi tradičními vřesy a chryzantémami, které jsou sice krásné, ale už jsou okoukané, najdeme i nevšední okrasné rostliny, kterými vytrhneme dech každé naší návštěvě a samozřejmě sousedům. Zkuste to letos  s okrasným zelím.

Okrasné zelí je vhodné zasadit do truhlíků, když letničky opouští okenní parapety. Jedná se jinými slovy o kapustu, která bere dech díky množství barev a tvarů, které má. Abychom však vše uvedli na pravou míru, okrasné zelí není vhodné na vaření. Má totiž nahořklou chuť, tudíž ho raději použijte jen jako ozdobu balkonů nebo oken. Díky tomu, že okrasné zelí snese i několik stupňů pod nulou, mnohdy dělá parádu po celou dlouhou zimu.

Okrasné zelí se svým tvarem nijak neliší od klasického zelí, je více do tvaru růže. Liší se však především svými barvami. Naleznete nejen zelené odrůdy, ale také odrůdy fialové nebo bílé. Většina odrůd pochází z dalekého Japonska, kde se dokonce pěstují ve velkém v krásných, typicky japonských zahradách. Také je třeba říct, že se samotného pěstování nemusí zahrádkáři bát, jelikož se nejedná o nic složitého – naopak je to zcela jednoduché a nenáročné.

Pěstujeme okrasné zelí od semínka

Kapustu neboli okrasné zelí můžeme pěstovat od semínka. Ideální měsíc pro výsev je začátek léta, během léta si totiž zelí vytvoří dostatek dekorativních listů a na podzim bude dělat jenom velkou parádu. Semena se jen lehce zasypávají substrátem. Po zhruba pěti týdnech dochází k přesazení do větších květináčů.

Samozřejmě je možné koupit si už kvetoucí zelí v květinářstvích.

Barvy přibývají s klesajícími teplotami

Je velice zajímavé, že čím nižší teplota je, tím barevnější okrasné zelí je. Když v noci začnou teploty klesat pod deset stupňů, zelí začne být barevnější než kdy jindy. Důvodem je barvivo, které se v rostlinách produkuje právě při nízkých teplotách. Aby se přirozenému barvení nezamezovalo, nepřehánějte to s hnojením.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *