Koriandr pro lepší trávení a proti křečím. Jak bylinku správně pěstovat?
Bylinková zahrada

Koriandr pro lepší trávení a proti křečím. Jak bylinku správně pěstovat?

Přemýšlíte, jakou bylinku zasadíte do své bylinkové zahrady? Vřele doporučujeme koriandr, který je sice nejlepší pěstovat v samostatné nádobě, ovšem i s jinými bylinkami se rychle skamarádí. Koriandr známe především jako vynikající koření, které zlepší chuť každému pokrmu. Nejčastěji se přidává k rybám, ale také do bramborových pokrmů nebo případně k telecímu masu. Má však také léčivé účinky stejně jako každá bylinka.

Koriandr většinou dorůstá až do výšky čtyřiceti centimetrů. Je možné ho pěstovat jak v záhonku na zahradě, tak i v domě nebo bytě. Jedná se o jednoletou rostlinku, kterou na první pohled poznáte díky jejím listům, které jsou vroubkované (mnozí si pletou koriandr s petrželí, jelikož listy jsou velmi, velmi podobné).

Málokdo ví, že koriandr se pěstuje už dlouhá staletí či tisíciletí. Využívali ho už v Egyptě, kdy koriandr brali za obětní rostlinu, která se ukládala do hrobů egyptských faraonů.

Jaké jsou léčivé účinky koriandru?

Koriandr je stejně jako jiné bylinky tělu prospěšný. Jeho léčivé účinky však nejsou tak známé jako u jiných bylinek. Nejdříve je třeba říct, že je plný vitaminů, konkrétně se v něm vyskytuje vitamin B1, C a A. Kromě toho zlepšuje trávení člověka, ulevuje od nepříjemných a velice bolestivých křečí, dokonce ulevuje od bolesti kloubů. Koriandr také zvyšuje chuť k jídlu.

Jak správně pěstovat koriandr

Abyste mohli poznat blahodárné, léčivé účinky koriandru, je třeba ho správně vypěstovat. Jak již bylo zmíněno, koriandr se od ostatních bylinek nijak neliší – potřebuje ve zkratce tři věci, a to teplo, světlo a dostatek zálivky. Dbá si zejména na propustný substrát a pravidelné přihnojování (hnojí se jednou měsíčně). Na zálivku používejte odstátou vodu, která má ideálně pokojovou teplotu. Se zálivkou to nepřehánějte. Voda i v menším množství prosákne až na dno květináče. Příliš mnoho zálivky může narušit růst byliny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *