Karafiáty nejen v kytici, ale i na vaší zahradě
Okrasná zahrada

Karafiáty nejen v kytici, ale i na vaší zahradě

Karafiáty se nejčastěji darují k Mezinárodnímu dni žen, jsou ale také často součástí kytic a pugétů, nejčatěji těch pohřebních. Jedná se o nádhernou květinu, která však doplatila na komunismus. Socialistické svátky se neobešly bez rudých karafiátů, i to je ostatně důvod, proč je řada žen doslova nenávidí. Je však třeba si uvědomit, že za to karafiáty nemohly. Jsou to opravdu krásné květiny, které se navíc mohou pěstovat na každé zahradě.

Že jste si do nynějška mysleli, že se mohou karafiáty uvazovat jen do kytic? Pak jste se spletli. Jedná se o květiny, které si můžete pěstovat třeba na vaší zahradě. Jelikož může mít karafiát opravdu desítky různých barev, rozzáří vám záhony na zahradě. Mimochodem, věděli jste, že za barevnými odrůdami stojí Češi, kteří je šlechtí už více jak dvě stě let?

Kam barevnou květinu zasadit

Karafiáty nejsou příliš náročné rostliny, daří se jim prakticky kdekoli. Krásně se budou vyjímat třeba na terasách, na skalce nebo třeba na kamenitých plochách. Pokud je chcete pěstovat na záhonech, volte spíše odrůdy, které mají bohatší květenství, aby v záhonech vynikly a naopak nezanikly. Odrůdy by také měly mít delší stonky, ty pak budou hezky vypadat i ve váze.

Na zmiňované skalky nebo terasy se hodí třeba hvozdík kropenatý nebo hvozdík péřitý. Ptáte se, co je to hvozdík? Hvozdík je přece karafiát, respektive karafiát je květ rostliny jménem hvozdík.

Pěstujte klatovské karafiáty

Jak jsme zmínili, karafiáty se v Česku pěstují už dlouhá léta, takřka dvě stě let. Zejména v Klatovech se pěstují, právě zde se vypěstovalo mnoho zajímavých odrůd, k nimž patří třeba Sněhurka nebo Perla Šumavy. Obecně se těmto květinám pěstovaným a šlechtěným v Klatovech říká klatovské karafiáty, které jsou opravdu oblíbené.

Jestliže byste chtěli na své zahradě pěstovat taktéž takzvané klatovské karafiáty, doporučujeme se obrátit na klatovskou organizaci pěstitelů a šlechtitelů klatovských karafiátů, kteří jistě rádi zašlou sazeničky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *