Je načase sklidit muškáty z okenních parapetů aneb jak je zazimovat
Okrasná zahrada

Je načase sklidit muškáty z parapetů aneb jak na zazimování muškátů

Jelikož už je venku poznat, že je podzim, je třeba sklidit muškáty z okenních parapetů. Mnozí lidé čekají až do října nebo do doby, kdy vypuknou podzimní mrazíky v plné síle, odborníci však doporučují začít s přípravou na přezimování už v polovině září. Muškáty se tak nebudou muset vůbec prát s podzimními mrazíky a ve skvělé formě budou připraveny k přezimování.

Zazimování muškátů je v současné době velice řešené téma ve světě zahradničení. Přece jen jsou to květiny, které zdobí okenní parapety nejčastěji. Pojďme se také touto tématikou zabývat a prozraďme si, jak muškáty zazimovat, abychom se příští rok mohli těšit na jejich hojné kvetení.

Muškátům se jinak říká také pelargonie a víme o nich, že jsou to nenáročné květiny, které jsou velmi vděčné. I když péče o ně není náročná, většinou se skutečně prošvihne ta správná doba na jejich zazimování. Jak jsme již zmínili, se zazimováním je nejlepší začít v polovině září, tedy v době, kdy k nám ještě nezavítaly první podzimní mrazíky. V polovině září se zároveň začíná omezovat zálivka (ta je přizpůsobena venkovním teplotám) a odstraňují se suché listy. Zároveň je třeba zastavit hnojení. Jen tak dojde k pozastavení růstu samotných muškátů.

Než přesuneme muškáty na vhodné místo určené k přezimování

Než muškáty definitivně uskladníte na vhodnější místo, než je okenní parapet, je třeba provést několik důležitých věcí. Nejprve je nutné zastavit hnojení, jak již bylo zmíněno. Muškáty musí vyzrát a přestat růst, to jim bude dovoleno opět až v době, kdy se naaranžují na okenní parapet. Kromě toho je třeba je seřezat, aby se rostlina v zimě zbytečně nevysílila letošními výhony. Kdybychom výhony neseřezaly, mohou se vytáhnout a v mnoha případech i hynou.

Výhony se seřezávají co nejhlouběji (záchytným bodem je kolénka, nad kterým se řez provede). A až po seřezání je možné přemístit muškát na vhodnější místo, kterým je například skleník nebo případně i sklep.

Jak by mělo vypadat vhodné místo pro muškáty?

Ideální místo je takové, kde je dostatek prostoru. Samozřejmě i světlo je důležité, přesto dostatek prostoru je důležitější. Ideální teplota by se měla pohybovat kolem šesti až deseti stupni Celsia. Co se týče zálivky, tu je vždy třeba přizpůsobit dle teplotě a vlhkosti místa.

Nezapomínejte v průběhu zimy muškáty kontrolovat. To, že jsou zazimované, neznamená, že je nemohou napadnout škůdci. Pokud se tak stane, je třeba použít chemickou ochranu, která proti škůdcům úspěšně bojuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *