Jak si vybrat tu správnou rostlinu do ložnice?
Dům

Jak si vybrat tu správnou rostlinu do ložnice?

Vzhledem k moderním poznatkům je dávno pryč pořekadlu našich babiček, že rostliny nepatří do místnosti, kde se spí. Právě naopak. Některé nám mohou být v ložnici zdravotně velice prospěšné. Chce to jen vědět, jak vybrat. Nehleďte proto jen na vzhled, ale i na vlastnosti rostliny, kterou si pořizujete. Pojďme se tedy nyní podívat na ty, které jsou jako stvořené k umístění vedle postele.

Jak rostliny v ložnici pomáhají?

Některé druhy rostlin dokáží pracovat jako spolehlivý „čistič vzduchu“ – vychytávají škodlivé látky a toxiny, které vznikají z cigaretového kouře, ale i z kobercových lepidel, laků nábytku, plastů, barev a nátěrů, čalounění, čisticích prostředků nebo aromatických sprejů. Mezi jejich další schopnosti patří zvyšování přirozené vlhkosti, redukováníí prachu a navíc během fotosyntézy přeměňují oxid uhličitý na kyslík. To má na naše zdraví vliv hned v několika ohledech:

  • Lepší dýchání, zejména při nachlazení nebo alergiích
  • Více energie a omezení chronické únavy
  • Snížení citlivosti očí
  • Omezení bolestivosti hlavy

Jaké rostliny jsou do ložnice ideální?

Některé rostliny mají výše zmíněné účinky mnohem výraznější než jiné. Mezi „přirozené osvěžovače a čističe vzduchu“ patří zejména chryzantéma, zelenec, gerbera, dracéna, datlovník, fíkovník, areca, hedera (neboli břečťan popínavý), tchýnin jazyk, lopatkovec, šplhavnice, ledviník nebo filodendron. Vybrat si můžete podle konkrétních účinků i podle vzhledu.

Jaké druhy naopak k posteli nedávat?

Pokud věříte na pověry nebo vás oslovilo feng-šuej, nejsou doporučované nejen usušené květiny, ale ani ty s trny nebo ostrými listy – mají mít špatnou energii a oslabovat chuť na sex. Všeobecně je pak doporučované to se zelení nepřehánět a držet se střídmého množství. Do ložnice kvůli našemu dýchání určitě také nepatří silně aromatické květiny s těžkou vůní nebo s pylem

One Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *