Jak se zbavit potravinových molů
Dům

Jak se zbavit potravinových molů

Potravinoví moli se logicky objevují v kuchyních, ve spížích a komorách. Milují hlavně mouku, rýži, krupici a kupodivu i čokoládu. Bohužel po sobě nechávají velkou spoušť. Toho, čeho se potravinový mol dotkne, můžete totiž rovnou vyhodit. V potravinách totiž nechávají drobné pavučinky, do nichž se nakladou mláďata, která pak napadají další potraviny ve spíži či v kredenci.  

I když je boj s moly velice náročný, vytrvejte. Na jeho konci vás totiž čeká domácnost bez molů. Abyste s moly zatočili, prozradíme několik tipů. 

Potravinoví moli a jak se jich zbavit

Molů se zbavíte tak, že eliminujete jejich hnízdečka v potravinách. Projděte proto všechny potraviny, které doma máte, a ty, v nichž se nachází drobné pavučinky, okamžitě a nelítostně vyhoďte. Bez lítosti se také zbavte otevřených sypkých potravin, jako je například mouka, cukr, krupice nebo rýže, i když mohou na první pohled vypadat v pořádku. Poté následuje kompletní vymytí spíže, kredence i celé kuchyně.  

Molů se také můžete zbavit tak, že po kuchyni rozmístíte pasti na moučné moly. I když ale rozmístíte pasti na moly po kuchyni, stejně vás nemine úklid kredencí a spíží, protože je skutečně nezbytné eliminovat a zničit veškeré potraviny, v nichž sídlí. Pasti by měly být s obsahem feromonů, protože ty nevítané motýlky rychle přivábí a odchytí. Jsou mimo jiné i skvělou prevencí.  

Pokud máte molů v domácnosti vícero, nabízí se otázka, jestli neexistuje nějaká skutečně silná past na moly nebo nějaký opravdu efektivní způsob, jak se molů zbavit. Něco takového skutečně existuje, můžete sáhnout po chemických postřicích. Ty však nesmí být nikdy aplikovány na potraviny nebo na plochy, na kterých potraviny připravujete.  

Nepodceňujte prevenci 

Jestliže se potravinových molů obáváte, jestli nechcete, aby napadli zrovna vaši kuchyni nebo spíže, nezapomínejte na prevenci. Ta je velice důležitá a neměla by se rozhodně podceňovat. Abyste molům předcházeli, držte se několika tipů. 

  • Nedělejte si zbytečně velké zásoby. Potraviny by mohly přijít nazmar. Moli mohou napadnout zprvu jen jediný sáček a posléze se mohou rozmístit do celé kuchyně.  
  • Vždycky kontrolujte potraviny ihned po nákupu. Moly si totiž můžete donést domů rovnou z obchodů. 
  • Začněte používat uzavíratelné dózy a nádoby. Zejména do takových nádob nasypte všechny sypké potraviny, jako je rýže, mouka, kakao, krupice a podobně. Do dobře uzavřených dóz a nádob se moli nedostanou. 

O molu potravinovém 

Jak se zbavit potravinových molů
Potravinoví moli

Potravinovému molu se správně říká zavíječ moučný, a to proto, že je to motýl z čeledi zavíječovití. Jedná se o potravinového škůdce, který je velice obývaný a známý. Nejčastěji bývá nalezen v sypkých potravinách, jako je mouka, krupice nebo ovesné vločky.  

Jedná se o bledě šedého motýlka, který má tmavé pruhy a dosahuje délky až dvanáct milimetrů. Jeho larvy jsou zbarvené do špinavé bílé barvy, mají tmavší hlavu. Domácnost mohou moli potravinoví napadnout po celý rok kromě zimy. 

Zavíječ moučný přijde neohlášeně, nejčastěji se objeví ve skladech potravin, v komorách, spížích, také v mlýnech. Nejefektivnější ochranou je dodržování základních hygienických pravidel. I velké skladovací prostory by měly být udržovány čisté a uklizené, obilí, mouka nebo také cukry či jiné sypké potraviny by měly být skladovány ve skladovacích kontejnerech nebo v uzavíratelných nádobách. 

Tipy, jak mít hezkou domácnost bez šatních molů, s čistými závěsy a podobně najdete v rubrice Dům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *