Jak pěstovat Kalateu - rostlinku, která prozradí, kdy jít spát?
Dům

Jak pěstovat kalateu – rostlinku, která prozradí, kdy jít spát

Dnes můžeme pěstovat celou řadu zajímavých pokojových rostlin. Mnozí lidé se uchylují ke stálezeleným rostlinám, jako jsou palmy, zamioculcas, monstery nebo dracény, jenže existují mnohem atraktivnější rostliny, které mohou dokonce prozradit, kdy je čas jít spát. Že si myslíte, že rostliny nemohou člověku prozradit, kdy má jít spát? Pletete se. Stačí si domů pořídit nádhernou kalateu, která vás o tom přesvědčí. Kalatea nebo také calathea či kalátea je takzvaná paví rostlina, a to díky svým listům, které jsou doslova uměleckým dílem. Bude vám tedy zdobit i vaše doposud všední domácnost.

Jak jsme zmínili, kalatea je označována za paví rostlinu, a to díky svým listům, které připomínají paví ocas. Listy jsou velmi tenké, mají až třicet centimetrů a vyrůstají v bujném trsu. Rostlina pochází z Brazílie, má velmi ušlechtilou siluetu a nenávidí suchý vzduch. Více o jejím pěstování si prozradíme níže.

Jak kalateu pěstovat?

Pokud se rozhodnete pro pěstování této pokojové rosliny, musíte jí připravit místo, kde se teplota příliš často nemění. Nemá ráda prudké teplotní změny, proto ji neumísťujte třeba do chodby ke vchodovým dveřím, kde je teplota během dne různá. Obecně lze říct, že teplota v místnosti, kde se kalatea pěstuje, nesmí klesnout pod šestnáct stupňů Celsia. Polostín jí nevadí, vadí jí přímé sluníčko.

K přesazování by mělo docházet každý druhý rok. Jednotlivé trsy se při přesazování rozdělují, samotný substrát by měl být velmi humózní. Ideální je substrát pro pokojové rostliny, najdete ho například na webu almiborsice.cz.

Co dál vědět o pěstování rostliny?

Kalatea přímo nesnáší vápník, proto při zalévání volte spíše dešťovou vodu. Substrát by měl být neustále vlhký, ale jen mírně. Vyvarujte se místu, kde je suchý vzduch, ten rostlině nesvědčí. Pokud ve vaší domácnosti suchý vzduch je, raději použijte zvlhčovače vzduchu, aby se rostlině dařilo.

Jak rostlina oznamuje, že je čas jít spát?

Když se rostlina zavírá, znamená to, že je čas jít spát. Ráno se vždy rozevře, což je signál pro vstávání.

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *