Cesmína vám bude dělat radost na Vánoce i po zbytek roku
Okrasná zahrada

Cesmína vám bude dělat radost na Vánoce i po zbytek roku

U nás je cesmína stále ještě neobvyklá jako vánoční dekorace i jako rostlinka na zahradu, která je velice zajímavá a vydrží zelená po celý rok. Naopak v USA se s ním můžeme vzhledem k místním tradicím setkat na každém rohu. Díky svým obvykle červeným plodům se stane velice originální dekorací. Její pěstování navíc není nic složitého. Pojďme se na ní tedy podívat zblízka.

Jdeme pěstovat cesmínu

Existuje šest druhů cesmín lišících se mírně plody i listy. Celkově se jedná o keř, který dosahuje až pěti metrů; střihem se dá však snadno upravit. Tvarování snáší velice dobře a tak se v kombinaci se svými trny může proměnit i na přirozený živý plot, který odradí nevítané návštěvníky. Je to celoročně zelený keř, dožívá se až tří set let, zato roste velice pomalu.

Možná znáte jedovaté i jedlé cesmíny, jen o tom nevíte

Mnoho lidí, kteří nejsou zahrádkáři, si pod názvem „cesmína“ nepředstaví konkrétní rostlinku. Typické voskovité listy a červené bobulky však zná podle vidění každý – jedná se o typickou vánoční ozdobu. Cesmína je velice hezkým doplňkem nejen interiéru, ale i zahrad. Pokud se ji rozhodneme pěstovat, je však třeba dávat pozor na:

  • Trny
  • Jedovaté plody

U některých druhů cesmíny může otrava přijít už po pozření několika kuliček, proto dbejte zvýšené opatrnosti v případě malých dětí a domácích mazlíčků. Výjimkou jsou plody cesmíny paraguayské (Ilex paraguarinensis). Ty jsou dokonce jedlé a vyrábí se z nich lahodný povzbuzující kofeinový nápoj zvaný maté.

Sázení a rozmnožování

Pokud chceme, aby cesmína měla plody, musíme mít samčí i samičí rostlinu. Zasazení není nutné v těsné blízkosti – postačí i 20 metrů. Rozmnožování pobíhá řízkováním. Vyhovující stanoviště pro malé keříky je polostín. Dobře snáší znečištěný vzduch, sucho i zimu, ale vadí jí slunce v zimním období – to je jediný specifický požadavek, který cesmína má.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *